„Dzień z koniem” w przedszkolu i szkole

„Dzień z koniem” polega na wizycie konia w przedszkolu, szkole czy innej placówce i przeprowadzeniu zajęć dostosowanych do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci. Zajęcia mają charakter edukacyjny.

Wielka frajda dla dzieciaków + nauka przez zabawę

-    zajęcia dopasowane do wieku dzieci (krótka scenka kostiumowa z udziałem konia, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa przy koniu, przejażdżki, karmienie, czesanie i czyszczenie, gry edukacyjne (np. budowa konia, przystosowania do życia), pokaz jazdy, możliwość robienia pamiątkowych zdjęć);
-      zajęcia odbywają się na terenie przedszkola lub szkoły, co oszczędza Państwu kosztów dojazdu i kłopotu, co jest szczególnie ważne w przypadku przedszkolaków;
-      czas trwania jest do ustalenia zależnie od treści szkolenia i potrzeb, dla przedszkoli jest to zwykle ok. 3 godzin (zależnie od liczby dzieci i indywidualnych ustaleń).


Instruktorzy: zajęcia prowadzą instruktorzy hipoterapii i jazdy konnej.

Terminy:  dla wygody wszystkich pracujemy tylko w pogodne dni. Rutynowo uzgadniamy datę zajęć z wyprzedzeniem, następnie potwierdzamy ją na kilka dni przed zaplanowanym terminem bazując na tym jakie są prognozy pogody lub jeśli są one niesprzyjające uzgadniamy nowy termin. Jeśli pogoda w ustalony dzień nagle się popsuje to zajęcia oczywiście przekładamy (przedszkole czy szkoła nie ponosi żadnych kosztów za zajęcia, które się nie odbyły z powodów pogodowych).

Koń przewożony jest do przedszkola specjalną przyczepą do przewozu koni, co zapewnia mu bezpieczeństwo w transporcie.

Istnieje możliwość wynajęcia za naszym pośrednictwem fotografa, który będzie dokumentował przebieg „Dnia z koniem” tak aby każde dziecko mogło otrzymać pamiątkowe, profesjonalne zdjęcia z tego wydarzenia.

 

Przykładowy konspekt półdniowych zajęć z koniem w przedszkolu

Grupa: 30 dzieci w wieku 2,5 – 6 lat

Liczba koni: 1

Miejsce pracy: ogród

Cele: zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w postępowaniu z koniem; poznanie podstaw żywienia konia, cech charakteru i zachowania koni, sposobów wykorzystania konia,

Zadania szczegółowe:

MOTORYCZNOŚĆ – kształtowanie orientacji przestrzennej, koordynacji ruchowej i równowagi (na koniu)

WIADOMOŚCI – podstawy żywienia, cech charakteru i zachowania koni, sposobów wykorzystania

KSZTAŁTOWANIE POSTAW – świadome uczestniczenie w zajęciach, wyrabianie szacunku i respektu dla zwierząt i przyrody

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Pokaz

Inscenizacja z udziałem cowboya, Indianina i konia.

Zasady bezpieczeństwa

Omówienie zasad bezpieczeństwa z końmi.

Do czego wykorzystuje się konie – burza mózgów

Dzieci wymieniają znane im zastosowania konia.

Czyszczenie i czesanie

Dzieci wspólnie z instruktorem czyszczą i czeszą konia szczotkami. Na grzywie możemy pozaplatać warkoczyki i poprzypinać spinki.

Odżywianie konia

Prezentacja produktów którymi żywi się konie: siano, słoma, owiec, suchy chleb, jabłka, marchew. Dzieci przygotowują pożywienie dla konia i kładą je na wybiegu. Wspólna obserwacja które produkty koń zje w pierwszej kolejności. Przypomnienie, że nie należy nigdy karmić koni bez zgody właściciela.

Pokaz jazdy w stylu klasycznym

Przejażdżki na koniu, głaskanie, możliwość zrobienia zdjęć itp.

 

Wszelkie szczegóły są oczywiście do uzgodnienia i są ustalane na podstawie możliwości „lokalowych” przedszkola czy szkoły, wieku i liczby dzieci itp.

 

Na zajęcia dla szkół jesteśmy w stanie przygotować konspekty obejmujące jakieś wybrane zagadnienia np. z przyrody lub biologii np. budowę anatomiczną zwierzęcia, potrzeby fizjologiczne, przystosowanie do środowiska itp.

 

 

Gdzie już byliśmy: link